Opublikowany przez: Monika C. 2020-08-04 14:36:16
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash
W wakacje malujemy się delikatniej i mniej niż w pozostałe miesiące roku. Lekko opalona skóra nie wymaga tylu upiększających zabiegów rano, by wyglądać promiennie i atrakcyjnie. Również dużo mniej lub w ogóle nie malujemy się pracując zdalnie z domu. Czy wtedy wieczorne rytuały pielęgnacyjne pozostają takie same? Czy może skoro nie używamy kolorowych kosmetyków do makijażu, to nie ma potrzeby dokładnego oczyszczania twarzy przed pójściem spać? Sprawdźcie!
Nawet jeśli się nie malujemy i większość czasu w ciągu dnia spędzamy w domu, pojawiają się na twarzy niewidoczne zanieczyszczenia, które powinny zostać nieusunięte. Myjąc twarz wieczorem:
usuwamy nadmiar łoju i martwy naskórek, dzięki czemu łatwiej uniknąć zatykania porów i wyprysków,
usuwamy bakterie i grzyby, zwłaszcza drożdżaki, które chętnie i szybko kolonizują skórę twarzy,
sprawiamy, że lepiej wnikają i działają aktywne składniki kremu i aktywnego serum.
Dodatkowym argumentem za dokładnym wieczornym oczyszczaniem twarzy jest noszenie ochronnych maseczek. Czasem materiał oraz wilgoć drażnią delikatną skórę i sprzyjają powstawaniu trądziku, tzw. maskne.
Wieczorne oczyszczanie delikatnej skóry twarzy powinno dzielić się na 3 główne etapy, z których żaden nie powinien być pomijany.
Oczyszczanie (lub/i zmywanie makijażu) płynem micelarnym lub mleczkiem do zmywania makijażu.
Mycie twarzy wodą i delikatnym mydłem (przeznaczonym do twarzy) – do wrażliwej cery można używać wody przegotowanej lub mineralnej.
Wyrównywanie pH skóry tonikiem – dzięki niemu skóra lepiej wchłonie składniki odżywcze zawarte w kosmetykach nakładanych w następnej kolejności.
Dopiero po takim dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy z zanieczyszczeń można aplikować kosmetyki do pielęgnacji: serum, krem, maskę itp.
Tak jak co do wieczornego mycia i oczyszczania twarzy żaden z dermatologów nie ma wątpliwości, tak poranna toaleta budzi kontrowersje. Jedni uważają, że po dokładnym wieczornym oczyszczeniu nie ma już potrzeby ponownego mycia twarzy, bo pozbawi to skórę warstwy wytworzonego sebum i jednocześnie sprowokuje ją do większej produkcji, a w efekcie może spowodować nadwrażliwość lub przetłuszczanie skóry. Inni twierdzą, że jeśli w nocy się pocimy – sprzyjają temu gorące, upalne noce lub choroba, rzadko zmieniamy pościel lub śpimy (w mieście) przy otwartym oknie, wówczas lepiej rano umyć twarz korzystając z delikatnego kosmetyku oraz toniku. Jak zawsze, tak i w dbaniu o urodę najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem.
>>> Czytaj też: Wypadanie włosów po ciąży: przyczyny i zapobieganie
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.